Rekordfegyverexport 2024-ben: az USA új csúcsra emelkedett a világpiacon, Ukrajna miatt
Fel vannak készülve, hogy a fegyverek eladása hosszútávon a globális biztonságra is hatással lesz.
A szovjetekhez köthető, 1932-33-as éhínségben több millió ukrán vesztette életét.
Jövő szerdán szavazhatnak egy javaslatról Németországban, amely népirtásnak ismerné el az ukránokat sújtó, 1932-33-as éhínséget – írja a Deutsche Welle. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint az előterjesztésben az áll: Oroszország ukrajnai háborúja idején kötelességünk megmutatni, hogy Európában nincs helye többé az elnyomásnak.
A holodomor (mely ukránul éhhalált jelent) a kommunista diktátor Joszif Sztálin által vezetett szovjet kormányzat tevékenységének következménye volt. Az 1920-as években a szovjet vezetés felgyorsította a mezőgazdaságban a kollektivizálást, 1932-ben pedig a szovjetek törvényt hoztak, miszerint halállal lehet büntetni azokat az embereket, akik a köztulajdont ellopják, vagy a gabonát rejtegetik. Ezt tovább tetézte az, hogy egy nagyon rossz termesztési időszak köszöntött Ukrajnára – szinte az összes termelési mutatójuk romlott.
Az ukrán termésre azért volt nagy szüksége a Szovjetuniónak, mert ennek a bevételéből tudták fedezni az iparosodáshoz szükséges technológiai feltételeket. Sztálin egészen odáig jutott, hogy a döntése értelmében a falvakból minden „felesleget” be kellett végül szolgáltatni
Mondani sem kell, hogy a szovjet politika pusztító éhínséget eredményezett, legalább négymillió ukrán halálát okozta. A kollektivizálással szembeszegülő ukrán parasztság letörésével párhuzamosan a szovjet ideológiára veszélyesnek ítélt értelmiségieket, írókat is letartóztattak.
Nyitókép: Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP